Doğa - Ekoloji

Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü: Salda’yı inekler kirletti

Salda Gölü’nde yaşanan kirliliğe yetkililerden skandal bir savunma geldi. Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü Salda’yı ineklerin kirlettiğini düşünüyor

Son olarak Salda Gölü‘ne kanalizasyon suyunun aktığını gösteren görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak‘tan yeni bir açıklama geldi. Kolçak, gölü ineklerin kirlettiğini söyleyerek “O görüntüler çekilmeden kısa süre önce büyükbaş hayvanlar girmiş, çamur olmuş. Salda Gölü’nü besleyen Düden Çayı’na kanalizasyon atıklarının karışması imkansız” dedi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Salda köyünün Muhtarı Ömer Türkmen ve beraberindeki yetkililer ile Düden Çayı’nın gölle birleştiği deltada görüntüler sonrası inceleme yaptı.

Köyün tamamında kanalizasyon olduğunu kaydeden Muhtar Ömer Türkmen ise “Köyün bütün atığı yapılan dinlendirme havuzlarına gidiyor. Oradan geçtikten sonra doğal arıtma olan sazlık alana geçiyor. Oradan da atık deresine gidiyor. İçilebilecek derecede temiz su” dedi.

Salda Gölü Koruma Derneği ise fotoğraflar ile göle kanalizasyonun aktığını aktarmıştı. Derneğe göre Salda Köyünün kanalizasyonunun aktığı derenin, beyaz adalar sapağındaki köprü olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın