Doğa - Ekoloji

‘Erdoğan biyolojik arıtma projelerini rafa kaldırdı’

Marmara Denizi’nde oluşan müsilaja ilişkin konuşan Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Tayyip Erdoğan’ın 1994’te belediye başkanı olmasından sonra biyolojik arıtma projelerini rafa kaldırdığını söyledi

Marmara Denizi’nde oluşan deniz salyasının giderek artması ile birlikte endişeye neden oluyor. Bülent Şık geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında müsilajın içinde yer alan algler nedeniyle İstanbul’da olası bir kolere salgınının baş gösterebileceğini söylemişti. Yıllar önce hazırlanan raporlara rağmen dikkate alınmamış ve Marmara Deniz’de müsilajın oluşmasına neden oldu.

Marmara Denizi’nde oluşan müsilaja ilişkin konuşan Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Baltalimanı, Riva ve Kadıköy’deki tam biyolojik arıtma projelerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1994’te belediye başkanı olmasından sonra rafa kaldırıldığını söyledi.

‘Atık suların denizin dibine deşarj etme yolunun seçildi’

Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur’a konuşan Sözen, biyolojik arıtmanın yerine, maliyeti düşük ancak Marmara’nın kirlenmesine neden olan atık suların denizin dibine deşarj etme yolunun seçildiğini ifade etti.

Denizi kirleten derelerin ıslah projelerinin de durdurulduğunu öne süren Sözen“Erdoğan’ın atık suları denizin dibine deşarj edilmesi ve denizin bunu kendi kendine temizleyebileceği şeklindeki temel yanılgısının Kanal İstanbul Projesi’ni gerçekleştirme konusundaki ısrarı ile sürdüğünü görüyoruz” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaşın