Dünya, Kadın - LGBTİ+

Kadınlar için “güvenli” yer diye bir şey yok: ‘Güvenli ülke’ İsveç’te beş haftada altı kadın öldürüldü

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında ileride olduğu belirtilen İsveç’te erkekler, son 5 haftada altı kadını öldürdü.

İsveç’te sadece son 5 hafta içinde erkekler 6 kadını öldürdü. Genelde cinsiyet eşitliği alanında övgü alan ülkede, aile içi şiddet tartışması yeniden gündeme geldi.

‘Güvenli ülke’ olarak lanse edilen ülkedeki cinayetler 3 farklı bölgede işlendi.

bianet’in BBC’den aktardığı habere göre cinayetlerin ikisi gündüz vakti, sokak ortasında işlendi. Biri, ülkenin güneyindeki kırsal kesimde yer alan bir kasabanın merkezinde, diğeri ise başkent Stockholm’un güneyindeki üniversite kenti Linkoping’de, bir otobüs garajında.

Stockholm’ün dar gelirlerin yaşadığı, yüksek katlı binalarla dolu dış mahallesi Flemingsberg’te bir kadın, 4 küçük çocuğuyla birlikte yaşadığı apartman dairesinde bıçaklandı. Cinayet şüphesiyle tutuklanan erkeğin, iyi tanıdığı biri olduğu belirtiliyor

Bölgede yaşayan 51 yaşındaki Kristian Jansson, “Bence bu daha çok yüzeye çıkartılmalı, kadına yönelik bu şiddet, çünkü normal değil” dedi.

Jansson’ın 18 yaşındaki kızı Emma Louis ise, son cinayetlerin tek başına nadiren dışarı çıktığı bölgedeki kadınların güvenliği konusundaki kaygıları daha da artırdığını vurguluyor. “Öyle çok da güvende değilim. Çünkü burada cinayet işleyebilecek çok sayıda insan var” diyor.

2019’a kıyasla yüzde 15,4’lük artış

2020’de kadınların yakın ilişkide oldukları birinden şiddet gördüğü 16 bin 461 saldırı vakası bildirildi. Bu, Ulusal Suç Önleme Konseyi’nin verilerine göre bu 14 bin 261 vakanın bildirildiği 2019’a kıyasla yüzde 15,4’lük bir artış anlamına geliyor.

İsveç Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marta Stenevi son şiddet olaylarından dolayı “dehşete düştüğünü ve üzüldüğünü” ancak olanlara şaşırmadığını söylüyor.

Stenevi “İsveç’te cinsiyet eşitliğinde birçok aşıdan önemli bir mesafe kat ettik ama hala kadınları baskılayan toplumsal yapılarla birlikte yaşıyoruz” diyor.

Paylaşın