Doğa - Ekoloji

Cengiz Holding’e bir taş ocağı izni daha verildi

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı direniş sürerken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, şirkete yeni bir taş ocağı açması için izin verdiği ortaya çıktı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz Holding’e bir taş ocağı izni daha verildiği bildirildi.

İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz Holding tarafından yürütülen İyidere Lojistik Limanı İnşaatı’nda kullanılmak üzere açılmak istenen taş ocağı için yol yapım çalışmaları başlatılmıştı.

Buna karşın yöre halkı yaşam alanlarını savunmaya devam ediyor. Köylüler “doğa talanı yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda da bulundu.

Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, bölgede yeni bir taş ocağına daha izin verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 11’inci Bölge Müdürlüğü, şirkete bir taş ocağı izni daha verdi.

Buna göre taş ocağı, 4 milyon 200 bin TL bedelle Gürdere Köyü mevkiinde yapılacak.

Yapılması planlanan taş ocağından elde edilecek malzemenin İyidere Lojistik Merkez ve Limanı yapım, bakım ve onarım faaliyetlerinde ve bölgedeki yol yapımı projelerinde kullanılmasının planlandığı belirtildi.

Kararı değerlendiren İkizdereli Jeofizik Mühendisi Mehmet Baş, “İyidere Lojistik Merkez ve Liman İnşaatı için yapmak istedikleri taş ocağı için alanda 3 yıl çalışacaklarını belirtiyorlardı. Madem öyleydi yeni ocak için neden izin aldınız? Yetkililerin hepsi yalan söylüyor” dedi.

Baş, “Mücadelesini verdiğimiz ocak için kapasite artışı istemişlerdi, kapasite artışı ÇED sürecine girdiği için Çevre Bakanlığı’ndan döndü. Onlar da yapmak istedikleri birinci taş ocağının hemen ilerisinde ve köylere daha yakın bir mevkide ikinci taş ocağı iznini aldı. Burası da 23 hektarlık bir alan. İki ocağı birbirine bağlayacaklar. Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet” ifadelerini kullandı.

Paylaşın