Bilim - Felsefe

Abel Ödülü ilk kez bir kadın matematikçinin oldu

Dünyanın en prestijli matematik ödülü olarak bilinen Abel Ödülü’nün bu yılki kazananı ilk kez bir kadın matematikçi oldu. Abel Ödülü, ABD’li profesör Karen Keskulla Uhlenbeck’e verilecek.  

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi tarafından her yıl düzenlenen Abel Ödülünün bu yılki kazananı ilk kez bir kadın matematikçi oldu.  Dünyanın en prestijli ve “matematikçilerin Nobel’i” olarak da bilinen Abel Ödülü, ABD’li profesör Karen Keskulla Uhlenbeck’e verilecek. 

 Ödül 6 milyon Norveç Kronu değerinde 

“Fen ve matematik alanlarında cinsiyet eşitliğinin önemli bir savunucusu” şeklinde jüri tarafından övgü ile bahsedilen Karen, “geometrik analizler ve ayar teorisi hakkındaki temel çalışmalarıyla matematiksel görünümü önemli bir biçimde etkilemesi” sebebiyle kazandığı ödülünü Norveç Kralı’nın elinden alacak. 

21 Mayıs’ta Oslo’da düzenlenecek bir seremoni ile verilecek ödül, 6 milyon Norveç kronu (704 bin dolar) değerinde. 

Abel  Ödülü, ilk kez, 2003’te Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel onuruna verilmişti. 

Karen Keskulla Uhlenbeck kimdir? 

Karen Keskulla Uhlenbeck, Michigan Üniversitesi’nde matematik okudu. Brandeis Üniversitesi’nde matematik üzerine yüksek lisans eğitimi alarak Ulusal Bilim Vakfı Lisansüstü Araştırmacısı oldu. 1983’te Chicago’daki MacArthur Vakfı tarafından bursa layık görüldü ve beş yıllık burs ödeneğinden birini alan Karen, her yıl verilen MacArthur Bursları, bilim insanlarının ve sanatçıların araştırma ya da yaratıcı faaliyetler yürütmelerini sağlıyor.

 Bursu kazanmak, fizik alanında ciddi çalışmalara başlaması için ona ilham verdi. Instantons ve 4-Manifold Topology adlı kitabı yazan Karen, potansiyel bilim insanlarının cinsiyetleri veya ırkları nedeniyle kadınların gereksiz yere cesaretini kırdıklarını düşündü ve kadınların bilim ve mühendislikteki temsilini araştırmak için Ulusal Araştırma Konseyi planlama grubuna katıldı. 

Matematiğin her zaman zorlayıcı ve sıkıcı olmadığına inanan Karen, bir öğretmen olarak elde ettiği başarılardan birinin bunu öğrencilerine iletme umudunu dile getiriyor.

Kaynak: JinNews

Paylaşın